paperdownfile

محصولات دانشجویی

گزارش کارآموزی مهندسی پلیمر فرایند تولید با پوشش بیتوسیل در شركت تولید پوشش لوله ماهشهر

گزارش کارآموزی مهندسی پلیمر فرایند تولید با پوشش بیتوسیل در شركت تولید پوشش لوله ماهشهر

گزارش کارآموزی مهندسی پلیمر فرایند تولید با پوشش بیتوسیل در شركت تولید پوشش لوله ماهشهر در 34 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات34
حجم0 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیگزارش کارآموزی

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی مهندسی پلیمر فرایند تولید با پوشش بیتوسیل در شركت تولید پوشش لوله ماهشهر در 34 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 


تشکر و قدردانی :


از ریاست محترم شرکت پوشش لوله ی ماهشهر  و کلیه پرسنل این شرکت و استاد محترم دکتر طهماسبی که در طول دوره کار آموزی من را رهنمایی نمودند، کمال تشکر و قدردانی را دارم و همچنین از مهندس فردین که در طول دوره کار آموزی من را همراهی کردند و بخشی از دانسته های خود را در اختیار من قرار دادند سپاسگزارم و در آخر از خداوند متعال برای تمامی این عزیزان آرزوی سربلندی و موفقیت روزافزون را دارم.

ـ معرفی شركت


1ـ1 تاریخچه شركت
شركت تولید پوشش لوله ماهشهر در سال 1383 با هدف فعالیت در صنعت پوشش لوله های فولادی با مواد ضد خوردگی تأسیس و راه اندازی گردید.
نظر به اهمیت ویژه ای كه این شركت برای جلب نظر مشتریان و كنترل و بهبود كیفیت محصولات خود ، صیانت از محیط زیست و حفظ سلامت و بهداشت كاركنان قائل می باشد، سیسستم مدیریت یكپارچه را بر اساس استانداردهای بین المللی ISO 9001:2008 ، ISO 14001:2004 و OHSAS 18001:2007 در سازمان مستقر نموده است.
1ـ3 محصولات و خدمات شركت
انواع سیستم های پوشش لوله های فولادی در این سازمان ، عبارتند از :
الف) سیستم پوشش پلی اولفین (پلی اتیلن و پلی پروپیلن سه لایه) ، جهت لوله های با قطر 4 تا 64 اینچ.
ب) سیستم پوشش بیتوسیل، جهت لوله های با قطر 4 تا 80 اینچ.
ج) سیستم پوشش بیتوسیل با لایه محافظ پلی پروپیلن (بیتوسیل تقویت شده) ، جهت لوله های با قطر 4 تا 80 اینچ.
د) پوشش خارجی پودری FBE (تك لایه و دو لایه) ، جهت لوله های با قطر 4 تا 64 اینچ.
ر) سیستم پوشش داخلی لوله های فولادی با روشهای اپوكسی دو جزئی مایع، پودر اپوكسی و پلی یورتان ، جهت لوله های با قطر 2 تا 80 اینج.
ز) پوشش سیمانی (اندود سیمانی) جهت خطوط لوله دریایی ، جهت لوله های با قطر 8 تا 56 اینچ.
ژ) و پوشش داخلی و خارجی شیرآلات و اتصالات (Custom Coating) .


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ پنجشنبه 17 اسفند 1396 ] [ 0:40 ] [ بابک ]
[ ]

گزارش کارآموزی شیمی کاربردی در کارخانه شیر پگاه

گزارش کارآموزی شیمی کاربردی در کارخانه شیر پگاه

گزارش کارآموزی شیمی کاربردی در کارخانه شیر پگاه در 32 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات32
حجم0 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیگزارش کارآموزی

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی شیمی کاربردی در کارخانه شیر پگاه در 32 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 

تاریخچه

 

کارخانه شیر پاستوریزه شیراز در سال 1343 با ظرفیت 20 تن شیر در روز تأسیس شده بود. در سال 1377 با کارخانه شیر زرقان ادغام و تحت عنوان کارخانه شیر منطقه ای فارس شروع به فعالیت کرد. این کارخانه در زمینی به مساحت 5/13 هکتار در کیلومتر 35 جاده شیراز – تخت جمشید واقع شده است و در حال حاضر با تولید و توزیع انواع محصولات لبنی شامل شیر در بسته بندی ( پاکتی ، نایلونی ) ماست آرسیل یک کیلویی و یک نفره ، انواع دوغ ، پنیر ، شیر موز و شیر کاکائو با نام کارخانه شیر پاستوریزه پگاه فارس به فعالیت خود ادامه می دهد.

 

سالن پاستوریزاسیون

 

به طور کلی در ابتدای ورود به سالن تولید ، باید کفش ها را در یک حوضچه کم ارتفاع محلول ضد عفونی کننده کلر زده شود ، تا میکروب انتقال نیابد و آلودگی ایجاد نشود. سمت راست ، سالن بسته بندی و سمت چپ ( رو به روی بسته بندی ) سالن دریافت شیر است که توسط تعداد مشخصی پرسنل اداره می شود.

در این سالن یک کامپیوتر قرار دارد که داده ها ثبت می شود. کنار میز کامپیوتر برگ هایی به دیوار چسبانده شده است که شامل اطلاعات زیر می باشد.

 

ردیف

نام مرکز

کد

سهمیه

1

مرکز شهرک

140

0

2

مرکز کازرون

6

4200

 

 

تحویل شیر

شیری که توسط ماشین های مخصوص مخزن دار استیل به کارخانه حمل می شود قبل از تحویل مورد آزمایش قرار می گیرد. وقتی نتایج آزمایشات مشخص شد شیر تحویل گرفته می شود. این آزمایشات شامل تست الکل – نقطه انجماد – اسیدیته – دانسیته – دما – در صد چربی و ... است .

اگر بعد از آزمایشات شیر استاندارد بود نامه برای تخلیه داده می شود. پمپ و لوله وصل به ماشین محتوای شیر هر دامدار است.

دامدار طبق کدی که در اختیار دارد و شماره پمپ عددی را می گوید مثلاً کد 107 پمپ شماره 2 . در دستگاه مخصوص این کد را وارد می کنند. نام این دستگاه فلومنت است. کدهای مخصوص هر دامدار در پشت ماشین همان دامدار نوشته شده است. این کدها از قبل معین شده و همیشگی است و هر دامدار کد مخصوصی دارد که در فلومنت قبلاً ثبت شده است.

وقتی که کد در فلومنت وارد شد مقدار شیر و ... مشخص می شود. بعد دامدار شیر تخلیه ( متصل به ماشین و تانک ) را باز می کند. شیر به سمت سالن تولید هدایت می شود.

شیر دریافت شده در مرحله اول وزن می شود بعد وارد مخزنی می شود. اول سالن پاستوریزاسیون یک قسمت زیر زمینی مانند است که سطح آن پایین تر از سالن است و توسط پله به پایین راه دارد. اندازه یک اتاق کوچک است. در آن چند دستگاه شامل : 2 بالانس تانک که یکی فشرده و دیگری نگهدارنده شبیه مخزن است. در بالانس تانک فشرده شیرها توسط پمپ به قسمت های دیگر هدایت می شود و در قسمت بالانس نگهدارنده  هم شیر است و شیرهایی در این قسمت است که شامل بسته های شیر سوراخ شده است که قابل مصرف نبوده و برای مصرف مجدد از این قسمت به قسمت های پاستوریزاسیون می رود تا دوباره قابل مصرف شود و می تواند شامل شیرهای تاریخ گذشته هم باشد.

سه پمپ است که حالت مشبک دارد و شیر را هدایت می کند. بالای پمپ ها ، آب نما است و آب نما یک شیشه دایره ای تقریباً کوچک است که در آن نگاه می کنیم. اگر رنگ سفید باشد یعنی شیر در حال هدایت شدن است و اگر بی رنگ باشد یعنی با آب دستگاه ها در حال شستشو است. توسط لوله بعد از این دستگاه ها شیر به یک دستگاه سر بسته می رود که صافیهای بسیار ریز در آن تعبیه شده است و کثیفی شیر گرفته می شود. این صافیها شامل فیلتر پارچه ای و فلزی است .

شیر از مخزن توسط پمپ به فیلتری که دارای روزنه های ریز است منتقل می شود تا آشغال های بیشتری را بگیرد. از آنجا وارد Plate Cooler می شود که یک دستگاه تبادل حرارتی صفحه ای بوده و در آن شیر در مجاورت آب سرد قرار می گیرد و دمای آن 6-4 درجه سانتیگراد می رسد.

به این صورت که 2 پلیت است که بین آن دو آب سرد جریان دارد و سرما به شیر منتقل می شود.

بالای این دستگاه یک شیر فلکه برای باز و بسته شدن است و به این وسیله جریان آب سرد ورود می یابد و بسته می شود.

علت خنک کردن شیر آن است که از رشد باکتری ها در نتیجه فساد شیر جلوگیری شود زیرا دما افزایش یابد بار میکروبی هم بالا می رود و زمان ماندگاری شیر کاهش می یابد. همچنین با افزایش دما اسیدیته شیر افزایش یافته و در شیر ایجاد لخته می کند و فساد شیر را افزایش می دهد. بعد از خنک کردن شیر آن را در 4 مخزن 15 و 25 و 45 و 25 تنی به مدت حداکثر 1 روز نگهداری می کنند البته مدت زمان نگهداری شیر به دمای شیر و مقدار بار میکروبی آن، اسیدیته و ... شیر بستگی دارد.

هر تانک 2 هرم دارد برای ورود و خروج شیر.

کلاً تانک ها 2 جداره و 3 جداره هستند.

مخزن پخت 3 جداره است و نگهدارنده 2 جداره.

شیر از مخازن نگهداری وارد دستگاه پاستوریزاتور می شود. درجه حرارت اعمال شده در این مرحله کمتر از دمای جوش آب یا در حوالی جوش آب است. هدف اصلی از پاستوریزه کردن شیر از بین بردن میکروارگانیزم های بیماری زا و پاتوژن است. حرارت پاستوریزاسیون بر اساس مقاومت مقاوم ترین میکروب بیماری زای سل است.

دستگاه پاستوریزاتور از یک سری صفحات ( Plate ) به هم چسبیده ضد زنگ تشکیل شده است. قبل از ورود شیر به دستگاه، شیر وارد  Balanctank شده و حجم شیر و جریان مداوم آن در دستگاه در این قسمت تنظیم می شود. دستگاه پاستوریزاتور در این قسمت 5 مرحله ای است.

در مرحله اول آب به وسیله بخار گرم می شود و دمای آن به دمای مورد نظر می رسد. در مرحله بعد شیر خنک ( 6-4 درجه سانتیگراد ) با شیری که دمای آن 60 درجه سانتیگراد است تبادل حرارتی می دهد و دمای آن به 45 درجه می رسد.

کلاً مخزن روباز است و ابتدا استریل توسط لوله در آن می ریزد و شستشو می شود. شناور از سرریز شدن آب و شیر جلوگیری می کند و لوله توخالی درون مخزن هم اگر شیر تا یک ارتفاع مجاز بالاتر رفت از پایین مخزن مایع را به خارج هدایت می کند که سرریز نشود. بعد از آنکه آب استریل را خالی کردند شیر یا شیر موز در مخزن می ریزد و به سمت پلیت 2 می رود و دما به 60-40 درجه سانتیگراد می رسد. شیر یا شیر موز از این مخزن به هموژنایزر می رود.

و شیر یکنواخت می شود و به پلیت 1 می رود در این جا دما به 75-60 درجه سانتیگراد می رسد و طی s 15 از لوله می گذرد با همان دما به چک والو می رود. به چک والو که رسید اگر دمایش 75 بود به پلیت 2 می رود.

و دما در این پلیت به تدریج کاهش پیدا می کند. تا به پلیت 3 برسد. در پلیت 3 دمایش به دمای معمولی 4-3 درجه سانتیگراد می رسد. اگر شیر به چک والو که رسید دمایش کمی بالای 75 درجه سانتیگراد بود اشکالی ندارد و به پلیت 2 و3 می رود.

ولی اگر دمایش کمتر بود برمی گردد و سیرکوله می شود. یعنی دوباره عملیات رسیدن به 75 درجه سانتیگراد توسط برگشت شیر به پلیت 1 انجام می شود. بعد از اتمام عملیات دوباره با آب تمیز  استریل مخزن را می شویند. برای دور بعدی پاستوریزاسیون.

هر دور پاستوریزاسیون که شیر در مخزن جا می گیرد 100 کیلوگرم است.

( معمولی ) پلیت 3 ð (60-40) پلیت 2 ð (75-60) پلیت 1 ð دماها در پلیت ها.

برای کنترل هر قسمت و تنظیم آن یک تابلوی مخصوص جلوی هر دستگاه است و جلوی پاستوریزاسیون و سپراتور و تانکها و ... هم است.

دستگاهی به نام بای پست هم فشار شیر و خروجی آن را کم و زیاد می کند. یک دستگاه به نام هلدینگ هم است که s 15 دمای 90 درجه و بعد 75 درجه سانتیگراد می ماند و حرارت تنظیم می شود و حالت اتوماتیک سیستم پاستوریزه می شود. مثلاً اگر افت بخار داشته باشیم جبران می شود.


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ پنجشنبه 17 اسفند 1396 ] [ 0:39 ] [ بابک ]
[ ]

گزارش کارآموزی کامپیوتر بررسی عملكرد واحدIT در پتروشیمی فارابی

گزارش کارآموزی کامپیوتر بررسی عملكرد واحدIT در پتروشیمی فارابی

گزارش کارآموزی کامپیوتر بررسی عملكرد واحدIT در پتروشیمی فارابی در 21 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات21
حجم1 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیمهندسی کامپبوتر و فناوری اطلاعات

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی کامپیوتر بررسی عملكرد واحدIT در پتروشیمی فارابی در 21 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 


 فصل اول : آشنایی با شرکت پتروشیمی فارابی


تاریخچه


هدف از ایجاد مجتمع پتروشیمی فارابی (پتروشیمی ایران _نیپون سابق)  تولید دی اکتیل فتالات (DOP) و انیدرید فتالیک (PA)جهت رفع نیازهای صنایع پلاستیک و رنگ و رزین سازی است . توسعه سریع مصرف مواد پلاستیکی و رونق روز افزون صنعت رنگ سازی در ایران موجب شد تا در سال 1352 شرکت پتروشیمی ایران_نیپون با مشارکت شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با 50% سهام ،وگروه ژاپنی میتسوبیشی و نیشوایوایی با 50% سهام در ایران تشکیل و به ثبت برسد.
قرار داد ساختمان مجتمع در آذر ماه 1352با شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی منعقد شد وبهره برداری از مجتمع در شهریور ماه 1355آغاز گردید . با احداث مجتمع پتروشیمی ایران _نیپون احتیاجات صنایع پلاستیک داخلی به روغن نرم کننده (DOP)و همچنین نیاز صنایع رزین و رنگ سازی به انیدرید فتالیک پرک( PA) تامین گردید.
در آبان 1367شرکت ملی صنایع پتروشیمی با خرید سهام شرکای ژاپنی مالک کلیه سهام شده و نام شرکت به پتروشیمی فارابی تغییر یافت .شرکت ، در تاریخ 9/12/1374از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و بدین ترتیب در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد.


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ پنجشنبه 17 اسفند 1396 ] [ 0:39 ] [ بابک ]
[ ]

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی در واحد پلی اتیلن سبک خطی LLDPE پتروشیمی امیر کبیر

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی در واحد پلی اتیلن سبک خطی LLDPE پتروشیمی امیر کبیر

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی در واحد پلی اتیلن سبک خطی LLDPE پتروشیمی امیر کبیر در 127 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات127
حجم4 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیمهندسی شیمی

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی در واحد پلی اتیلن سبک خطی LLDPE پتروشیمی امیر کبیر در 127 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 


مقدمه

 


قرارداد پروژه واحد Liner low Density poly Ethylen در سال 2000 با شرکت British Petroleum بسته شده و ساخت این واحد از سال 1380 آغاز شده است. مساحت آن 5/7 هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا 5/3 متر می باشد. شرکت BP ظرفیت گارانتی شده را   پیش بینی کرده که با توجه به تهمیداتی این ظرفیت تا   نیز خواهد رسید. کارکرد این پروژه 8300 ساعت در سال می باشد و گریدهای HDPE و LLDPE را تولید خواهد کرد.
در قسمت پلیمریزاسیون اتیلن به عنوان مونومروبوتن-1 به عنوان کومونومر در بستر سیال راکتور با استفاده از کاتالیست زیگلرناتا و کوکاتالیست تری اتیل آلومینیوم واکنش می دهد و پودر اتیلن تولید می شود. بعد از آن مواد هیدروکربنی و مونومرهای موجود در پودر بازیابی شده و کاتالیست باقیمانده در پودر غیر فعال می شود. سپس پودر به اکسترود می رود و در آنجا افزودنی به آن افزوده می شود و بعد به صورت گرانول به قسمت بسته بندی حمل می شوند.
پلی اتیلن ماده ای بدون بو، بدون رنگ، شفاف و به صورت جامد کریستالی است. گرد و غبار آن، آتش گیر است و در اثر اختلاط با هوا، می تواند حالت انفجار به خود گیرد و در صورت حرارت شدید قابلیت سوختن دارد. در دمای بالا، در اثر تجزیه باعث سوزش و ایجاد مسمومیت شده که به دلیل تبدیل ترکیبات اتیلن با اسید اکریلیک و فرمالدئید می باشد.
به طور کلی پلی اتیلن در شرایط معمولی و در دمای محیط ترکیبی غیر سمی محسوب شده ولی در اثر سوختن تولید مواد سمی می کند.
دانسیته یکی از پارامترهای اصلی و مهم برای شناسایی مشخصات هر ماده پلیمری است. پلاستیک ها موادی هستند که در مقایسه با سایر  مواد مانند فلزات و شیشه دارای دانسیته پایین تر هستند که این مسئله باعث صرفه جویی زیادی در هزینه های حمل و نقل می شود. علاوه بر این از انجائیکه مواد پلیمری به صورت وزنی فروخته  می شوند، دانسیته نقش به سزایی را در قیمت ایفا می کند. چرا که هر چه دانسیته پلیمر مورد نظر پایین تر باشد نسبت سطح به وزن بزرگتر        می شود. در جدول (ج) دانسیته چند نوع پلیمر مشاهده می گردد.

جدول (ج) مقایسه دانسیته مواد پلیمری

جدول (ج) مقایسه دانسیته مواد پلیمری

 

دانسیته

کیلو گرم

 

پلیمر

متر مکعب

 

965-940

HDPE

940-915

LDPE

914-911

LLDPE

910-900

PP

1380

PETP

1070-1040

PS

1390

سخت PVC

1300

PVC نرم

 

 

پلی اتیلن سبک خطی (LLDPE)

پلی اتیلن سبک خطی (LLDPE) دارای مولکولهایی است که ساختار زنجیره اصلی آنها خطی است و گروه های کوتاه آلکیلی، به صورت شاخه هایی به آن متصل هستند. متوسط فاصله بین شاخه ها در طول زنجیره اصلی، معمولاً بین 25 الی 100 اتم کربن است.. وجود شاخه تا حدودی مانع بلوری شدن پلیمر شده و در نتیجه چگالی این نوع پلی اتیلن را نسبت به HDPE می کاهد.

 

گرم

سانتی متر مکعب متر

چگالی LLDPE در حدود ـــــــــــــــــمی باشد. قطعات قالب گیری شده از این ماده تا حدودی مه گون و سفید بوده، بو و مزه ای نداشته و می توانند کاملا انعطاف پذیر یا آنقدر سخت باشند که با اندکی خم کاری دچار تغییر شکل دائمی گردند. البته حداکثر سفتی این محصولات هنوز اندکی کمتر از نرم ترین گونه های HDPE می باشد. فیلم های نازک LLDPE کاملا شفاف بوده و در برابر پارگی و سوراخ شدگی بسیار مقاوم هستند. تولید فیلم پلاستیکی بیشترین  کاربرد پلی اتیلن ها را تشکیل می دهد.

سهم مصرف پلی اتیلن های خطی نسبت به دیگر مواد ترموپلاستیک عمده در جهان در سال 2002 میلادی، حدود 25 درصد بوده است. پلی اتیلن های خطی کاربردی متنوعی در زمینه های بسته بندی مواد غذایی، ظروف مواد شیمیایی مایع و جامد (شوینده ها، شامپو، داروها، رنگ، مواد آرایشی، روغن موتور) و جعبه های نوشابه و آب میوه، بشکه ها و انواع مخازن، انواع کیسه ها (بسته بندی مواد غذایی و لبنی، زباله، فریزر و غیره)، لوله های انتقال آب و گاز، انواع درپوش ها، کلاهک ها، روکش سیم و کابل، وسایل پلاستیکی خانگی، اسباب بازی ها و غیره دارند.

قیمت LDPE پائین تر از HDPE است و HDPE دارای سختی بیشتری نسبت به LDPE می باشد و به همین جهت از LDPE کمتر در ساخت بطری استفاده می گردد و بعضا، در ساخت بطری های آرایشی که به شفافیت بالا نیاز دارند استفاده می گردد. LDPE در مقابل نفوذ بخار آب و رطوبت پایداری خوبی دارد اما در مقابل O2، CO2 و سایر گازهای اتمسفری و بعضی روغن ها نفوذپذیر می باشد. از LDPE برای تولید فیلم و پوشش دهی به روش اکستروژن و تولید کیسه های با دوام استفاده می گردد. امروزه در بعضی کاربردها خیلی حساس از LLDPE به جای LDPE استفاده می شود.

یکی از مزایای LLDPE تحمل بالای آن در برابر کشیدگی و پاره گی است که امکان استفاده از ضخامت های پایین فیلم را فراهم می کند. LDPE و LLDPE مصرف شده را چندین بار می توان فرآورش نمود بدون آنکه در ویژگی های معمول و متعارف آن تغییری حاصل گردد. مواد بازیافتی را می توان با هر نسبتی با مواد نو مخلوط کرده و دوباره متناسب با نیاز و نوع محصول مورد نظر جدید فرآورش نمود.

خواص LLDPE را می توان حد واسط LDPE و HDPE در نظر گرفت به گونه ای که خواص آن تلفیقی از خواص این دو پلیمر می باشد. به کار گیری تکنولوژی Swing موجب تهیه انواع LLDPE با خواص و کاربدهای ویژه گردیده است. یکی از انواع محصولات LLDPE که قرار است در پتروشیمی امیرکبیر تولید شود، دارای دانسیته پایین (در حدود ) ــــــــــــــــــ  و انعطاف پذیری و چغرمگی بالا می باشد. در ضمن مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی از جمله مزایای این نوع محصول است. پایداری حرارتی بالا و جوش پذیری LLDPE به خودش از فواید این پلیمر می باشد و با توجه به همین ویژگی هاست که یکی از کاربردهای LLDPE ساخت انواع فیلم های بسته بندی به استثناء فیلم های جمع شونده است.

 

گرم

سانتی متر مکعب

در جدول الف و ب به خواص عمومی LLDPE و نام های تجاری آن اشاره شده است. بدیهی است که خواص و ویژگی های گریدهای مختلف LLDPE با توجه به تعداد آنها متنوع بوده و به همین دلیل موجب به کارگیری وسیع آنها در صنایع و تولیدات مختلف شده است.

 

(الف) برخی از خواص مکانیکی (LLDPE)

ماکزیمم دمای سرویس دهی

20 مگا پاسکال

مقاومت کششی

35% گیگا پاسکال

مدول خمشی

(%) 500

کشش تا نقطه پارگی

06/1

متر

 

مقاومت ضربه ای

کیلو ژول

 

 

 


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ پنجشنبه 17 اسفند 1396 ] [ 0:39 ] [ بابک ]
[ ]

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی در واحد پلی اتیلن ترفتالات(PET) پتروشیمی شهید تندگویان

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی در واحد پلی اتیلن ترفتالات(PET) پتروشیمی شهید تندگویان

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی در واحد پلی اتیلن ترفتالات(PET) پتروشیمی شهید تندگویان در 148 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات148
حجم3 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیمهندسی شیمی

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی در واحد پلی اتیلن ترفتالات(PET) پتروشیمی شهید تندگویان در 148 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 


تقدیر و تشكر


آنچه در این اثر گرد آوردی شده حاصل دو ماه کار آموزی اینجانب در فاز یک مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان و در واحد تولید پلی اتیلن ترفتالات PET می باشد که علاوه بر توضیح کلی واحدهای مختلف این مجتمع به توضیح کامل تر واحد PET و POLY A که محل کار آموزی من بوده می پردازد در خاتمه جای آن دارد از کسانی که به طریقی در گرد آوری این گزارش یاری رسانده اند تشکر و قدردانی نمایم .
از استاد ارجمندم جناب آقای مهندس عزیزی (استاد محترم كارآموزی) به خاطر راهنمائیهای ارزشمندشان تشکر می نمایم .
از جناب آقایان مهندس رضایی آلمانه (ریاست محترم واحد PET-1 )  مهندس كیهان قنواتی (سرپرست محترم كارآموزی) همچنین ریاست محترم آموزش مجتمع جناب آقای مهندس نوروزی كه در طول مدت كارآموزی كمال همكاری را با من داشته اند صمیمانه تشکر می نمایم .
 
مقدمه :


پلی اتیلن ترفتالات (PET) پلاستیک گرما نرمی است که از پلیمر شدن تراکمی اتیلن گلایکول (EG) و اسید ترفتالیک خالص (PTA) بدست می آید .
این پلیمر در گریدهای الیاف برای تولید نخ و بافت و انواع پارچه در صنایع نساجی ، فیلم برای استفاده در عکس های رادیولوژی و بطری برای ساخت انواع بطری های نوشیدنی ، نوشابه ها و بسته بندی مواد غذایی به کار می رود . مصرف PET به دلیل سبکی بسته بندی مواد غذایی به کار می رود . مصرف PET به دلیل سبکی وزن و خواص ویژه روز به روز در حال افزایش است .اشاره :


بدون تردید همه ما برای یک بار هم که شده نوشابه و نوشیدنی های گاز کربنیک دار را در ظرف پلاستیکی مخصوص دیده ایم . این پلاستیکها که تحول عظیمی را در نگهداری مواد غذائی (مایعات) ایجاد کرده اند ، گونه ای پلیمر تحت عنوان پلی اتیلن ترفتالات (PET) است . این پلیمر از گسترده مواد پلی استر است که با مصرف سالانه 32 میلیون  تن در حال حاضر معادل 18 درصد از کل مصرف جهانی پلیمرهای اساسی را به خود اختصاص داده است . این پلیمر ، سالها است که در تولید الیاف مصنوعی برای مصارف نساجی مورد استفاده قرار می گیرد . با این همه در سالهای اخیر ، مصرف آن به عنوان یک پلاستیک رو به رشد بوده است . استحکام بالای این پلیمر باعث شده که فشار بیش از 100 پوند بر اینچ مربع (PSI) را تحمل کرده و نیز در مقابل عبور گازها از خود مقاومت خوبی نشان دهد . به همین دلیل ، PET برای نگهداری انواع نوشیدنیهای گاز کربنیک دار  مورد استفاده قرار می گیرد . PET در صنایع بسته بندی ، خصوصا در بسته بندی مواد غذایی که می تواند گرم شود نیز کاربرد دارد . از دیگر موارد استفاده این پلیمر ، ساخت فیلم PET می باشد که در فیلم های عکاسی و نوارهای ضبط مغناطیسی از آن استفاده فراوان می شود . (این پلیمر با سایر پلیمرها کامپاندهایی ایجاد می کند که دارای کاربردهای متنوع و فراوان دیگری می باشند. )
پلیمر PET در دو گرید الیاف و گرید بطری در فاز 1 و 2 شرکت پتروشیمی شهید تندگویان تولید می شود . خوراک اصلی واحدهای تولید PET  ماده ای تحت عنوان اسید ترفتالیک خالص (PTA) بوده که در خود شرکت  تولید می گردد .
از آنجا که تولیدات این شرکت می تواند علاوه بر رونق صنایع داخلی و اقتصاد ملی و ممانعت از واردات محصولات و کالاهای مرتبط با ارزش افزوده بالا ، مانع از خروج میزان قابل توجهی ارز از کشور شود ، پس از ارایه ی گزارشهای مقدماتی قنی ، اقتصادی ، اجرای مراحل بعدی طرح به تصویب هئیت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی رسید . پس از انجام مطالعات مقدماتی ، فنی و مهندسی و بررسیهای لازم اقتصادی ، قراردادهای خرید دانش فنی و مهندسی پایه و تفضیلی و خرید تجهیزات طرح منعقد گردید . شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در تاریخ 6/2/1377 تاسیس و عهده دار اجرای طرح های تولید اسید ترفتالیک خالص (PTA) و پلی اتیلن ترفتالیک (PET) در محدوده منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) گردید .
خوراک مورد نیاز واحد PET توسط کارخانه PTA در دو مرحله ابتدا به صورت ترفتالیک اسید خام (CTA) و سپس به صورت ترفتالیک اسید خالص (PTA) پودری تولید می شود . بخش تولید PET شامل 4 واحد (poly A , B , C , D) در فاز یک و 3 واحد (poly F , G , H ) و 2 واحد تولید الیاف در فاز 2 می باشد .

انگیزه های ملی احداث طرح
شرکت ملی صنایع پتروشیمی با توجه به میزان عرضه و تقاضای پلیمر پلی استر در داخل و نیز خارج کشور و در راستای عمل به بخشی از تعهدات خود در برنامه پنج ساله دوم دولت جمهوری اسلامی ایران اقدام به اجرای این طرح با اهداف چند گانه ذیل کرده است :
•    تامین مواد اولیه واحدهای پایین دستی در صنایع نساجی و بسته بندی کشور و صرفه جویی ارزی
•    دستیابی به بازارهای جهانی و ایجاد درآمد ارزی
•    حرکت در جهت خود اتکایی و انتقال فناوری پیشرفته
•    انتقال دانش و تربیت نیروی انسانی متخصص
•    ایجاد اشتغال در صنایع پایین دستی
•    کمک به توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور .


موقعیت جغرافیایی طرح
طرح تولید PTA/PET اول و دوم در سایت چهار منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) قرار دارد . این مجتمع در زمینی به مساحت 34 هکتار دردو فاز احداث شده است .
انگیزه های احداث پتروشیمی شهید تندگویان جهت تولید محصولات اسید ترفتالیک خالص و پلی ترفتالیک در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی :
•    سهولت دسترسی به خوراک و مواد اولیه
•    در دسترس بودن سرویس های جانبی (Utilities) از طریق شرکت پتروشیمی فجر
•    در دسترس بودن مواد اولیه به عنوان خوراک مورد نیاز شرکت
•    سهولت استفاده از امکانات جاده ای و شبکه راه آهن جهت ارتباطات داخلی
•    استفاده از حمل و نقل دریایی جهت صادرات محصول و یا ورود خوراک مورد نیاز و کالاهای مصرفی شرکت
•    کمک به توسعه و عمران منطقه

مشخصات کلی طرح :
•    نام طرح : طرح تولید اسید ترفتالیک خالص و پلی اتیلن ترفتالات PTA / PET 1,2
•    مجری طرح : شرکت سهامی پتروشیمی شهید تندگویان (STPC)
•    محل احداث : منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره)
•    هزینه کل احداث : 774 میلیون دلار و 2085 میلیارد ریال
•    نوع مالکیت : صد در صد شرکت ملی صنایع پتروشیمی
•    مساحت : 34 هکتار
•    میزان فروش سالیانه محصول در ظرفیت طراحی : 800 میلیون دلار


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ پنجشنبه 17 اسفند 1396 ] [ 0:38 ] [ بابک ]
[ ]

گزارش کارآموزی کامپیوتر در چاپخانه

گزارش کارآموزی کامپیوتر در چاپخانه

گزارش کارآموزی کامپیوتر در چاپخانه در 16 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات16
حجم0 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیمهندسی کامپبوتر و فناوری اطلاعات

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی کامپیوتر در چاپخانه در 16 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 


مقدمه


 نوشتن این پروژه می تواند به دانشجویان علاقمند به حیطه چاپ کمک کند تا حدودی با محیط چاپخانه و فعالیت های قابل انجام در آن محیط آشنا شده و به کسانی که چاپخانه را به عنوان محیط کارآموزی انتخاب می کنند کمک می کند تا برنامه هایی را که در پیش رو دارند بشناسند و یک آمادگی قبلی برای شروع کار آموزی خود داشته باشند. "ورود واژه چاپ به زبان فارسی را به اواخر قرن هفتم هجری و به زمان سلطنت گیخاتوخان پسر اباقاخان مغول نسبت می دهند و آن پول کاغذی بوده که به آن چاو یا کااو Cao می گفتند، عده ای نیز معتقدند که واژه چاپ همان چاپ یا چهاپه است که در زبان هندی به مفهوم مهری بوده که بر روی پارچه نقش می زدند" به هر روی صنعت چاپ که در کشورهای اروپایی قدمتی بیش از پانصد سال دارد، در کشور ما به زحمت دویست سال سابقه دارد. پیش از آن خوشنویسان و کاتبان به مدت بیش از یک هزاره کار انتشار بطنی و آرام کتاب را در اختیار داشتند تا  اینکه در سال1640 میلادی در دوره صفویه بازرگانی ارمنی که از ارامنه ساکن آمستردام بود دستگاه چاپی را با حروف ارمنی خریداری و به جلفای اصفهان وارد کرد. به دنبال این اقدام عده ای از رجال و سلاطین صفوی نیز به فکر ایجاد چاپخانه با حروف فارسی و عربی افتادند که ... در محاق فراموشی قرار گرفت. این فراموشی متاسفانه بیش از یک قرن به طول انجامید تا پس از عقد عهدنامه گلستان نخستین چاپخانه ای که در ایران اقدام به چاپ با حروف فارسی و عربی نمود چاپخانه سربی یا تیپوگرافی بود که به دستور عباس میرزا نایب السلطنه در تبریز دایر گردید. اولین کتابی که در این چاپخانه انتشار یافت رساله جهادیه میرزا عیسی قائم مقام در سال 1232 بوده است این چاپخانه در سال 1245 تعطیل شد. در آن زمان هنوز واژه چاپ متداول نشده بود از این رو چاپخانه را باسمه خانه، بصمه خانه، و بعدها مطبعه می نامیدند. به این ترتیب تبریز به مدد عباس میرزا و وزیر فرهیخته وی قائم مقام فراهانی در میان تمام شهرهای کشور، پیشرو در صنعت چاپ شد تا اینکه میرزا زین العابدین استاد چاپ در سال 1240 به فرمان فتحعلی شاه به تهران فراخوانده شد تا به کمک منوچهرخان معتمد الدوله اولین چاپخانه سربی دارالخلافه  را راه اندازی کند، و علی الظاهر اولین کتابی که در این باسمه خانه به چاپ رسیده کتب حیث بوده که تجار و اهل معاملات به اطراف و ولایات می برند و خرید و فروخت می شود.
روند ماشینی شدن صنعت چاپ در ایران با کندی بسیار انجام گرفت و شاید دلیل ان را بتوان غیر اقتصادی بودن این صنعت در کشورمان دانست. محصول عمده صنعت چاپ که می تواند هزینه های ناشر و یا سرمایه گذار را بدو بازگرداند کتاب است که متاسفانه در کشور ما بازار آن کساد است. در صورتی که صنعت کاملاً اقتصادی مورد توجه سرمایه داران قرار گرفت؛ آنها کتابهای متعدد را به چاپ می رسانند و برای کتاب های خود تبلیغات می کردند و آنها را در بازارها به فروش می رساندند، در نتیجه مطالعه به جزئی از زندگی مردم اروپا تبدیل شد. علاوه بر این درصد با سوادی در آن کشورهای به مراتب بیشتر از کشورهای شرقی بود و در نتیجه غالب مردم مخاطب این فعالیت اقتصادی محسوب می شدند. ولی در کشور ما درصد باسوادی حتی در سالهای اولیه انقلاب از 50% نیز کمتر بود؛ در این صورت مطالعه و تقاضا برای کتاب(محصول صنعت چاپ) منحصر به قشر دانشگاهی و فرهیخته جامعه می شد، در نتیجه چاپ در کشور ما نه یک فعالیت اقتصادی درآمدزا، که فعالیتی از سر عشق و علاقه بوده و هست. نیم نگاهی بر تعداد شمارگان کتاب خود بیانگر آن است که چاپ در کشور ما راه طولانی برای تبدیل شدن به صنعت و فعالیت اقتصادی دارد. و این راه کوتاه نخواهد شد مگر با اهتمام همگانی و احیای فرهنگ مطالعه در کشور.


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ پنجشنبه 17 اسفند 1396 ] [ 0:38 ] [ بابک ]
[ ]

گزارش کارآموزی نحوه کار و آشنایی با دستگاهها در آزمایشگاه مرکزی در شرکت پتروشیمی شهید تندگویان

گزارش کارآموزی نحوه کار و آشنایی با دستگاهها در آزمایشگاه مرکزی در شرکت پتروشیمی شهید تندگویان

گزارش کارآموزی نحوه کار و آشنایی با دستگاهها در آزمایشگاه مرکزی در شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در 66 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات66
حجم2 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیمهندسی شیمی

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی نحوه کار و آشنایی با دستگاهها در آزمایشگاه مرکزی در شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در 66 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 


آشنائی با شرکت پتروشیمی شهید تند گویان:


شرکت پتروشیمی شهید تندگویان با تصویب هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی جهت اجرای طرحهای تولید اسید ترفتالیک خالص (PTA) وپلی اتیلن ترفتالات (PET) در تاریخ 6/2/1377 تأسیس گردید.
شرکت ملی صنایع پتروشیمی با توجه به مصرف محصولات این طرح در بازارهای داخلی وخارجی ودر انجام بخشی از تعهدات خود در برنامه پنج ساله دوم دولت جمهوری اسلامی ایران اقدام به اجرای این طرح با اهداف ذیل نموده است:
-    حرکت در جهت خود اتکایی وقطع وابستگی در زمینه های مهندسی،تجهیزات ساخت داخل ،ساختمان ونصب وصنایع پایین دستی
-    افزایش صادرات محصولات پتروشیمیایی
-    انتقال فن آوری وتربیت نیروهای انسانی
طرحهای PET/PTA اول و دوم در ضلع شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان و در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در بندر ماهشهر و در زمینی به وسعت34 هکتار احداث گردیده است .
اسید ترفتالیک خالص PTA یکی از مهمترین مواد اولیه برای تولیدرزین های پلی اتیلن ترفتالات است که روند رشد تولید ومصرف آن در جهان بسیار چشمگیر می باشد.
تولید اسید ترفتالیك خالص شده(PTA) دارای سه بخش زیر می باشد.
الف-بخش CTA :تولید اسید ترفتالیك خام
ب- بخش PTA : فرآیند خالص سازی CTAبه PTA
ج- بخش بازیابی و احیاءكاتالیست برای CTA
در بخش CTA،پارازایلین،اسید استیك وكاتالیستها مخلوط شده و به راكتور اكسیداسیون فرستاده می شود.تحت دما و فشار بالا و بوسیله اكسی‍‍‍‍ژن موجود در هوا،پارازایلین به اسید ترفتالیك اكسید شده و پس از كریستالیزاسیون،صاف كردن و خشك كردن بصورت CTA ذخیره می شود. از آنجائیكه آب به عنوان یكی از محصولات فرعی در واكنش اكسیداسیون پارازایلین تولید می شود،بخش CTAدارای فرآیند آبگیری  (Dehydration)  از اسید استیك است وآب از بالای برج آبگیری خارج می شود.همچنین متیل استات كه به عنوان یكی دیگر از محصولات فرعی است در اینجا بازیابی می شود.
در بخش PTA و تحت دما و فشار بالا، CTA بطور كامل در آب خالص حل شده و CTA ناخالص در راكتور بوسیله هیدروژناسیون فاز مایع،خالص سازی می شود.دوغاب  PTAخالص سازی شده تحت فرآیندهای كریستالیزاسیون،سانتریفوژ و خشك كردن قرار گرفته و در نهایت PTAحاصل می شود.
در بخش بازیابی و احیاء،كاتالیستهای CTAبه منظور استفاده مجدد در بخش CTA بازیابی و احیاء شده و باقیمانده آن در یك كوره سوزانده می شود.
این طرح با فناوری تولید و مهندسی پایه شرکت تکنی مونت با ظرفیت تولید 350 هزار تن اسید ترفتالیک خالص در سال طراحی شده است مشاورین و مهندسی وتدارکات این طرح را شرکت مهندسی مشاور سازه با مشارکت شرکت خارجی دایلم از کره می باشد فعالیتهای آماده سازی زمین، شمع کوبی، بارگذاری به موازات فعالیتهای مهندسی از سال 77 آغاز و پس از اتمام این فعالیتها ، عملیات ساختمان و نصب و پیش راه اندازی توسط شرکت ساختمان و نصب صنایع پتروشیمی(ECC) از اردیبهشت ماه 79 شروع و در اوایل اردیبهشت ماه 84 راه اندازی گردیده است .
مواد اولیه و خوراک اصلی این واحد عبارتنداز:
الف-پارازایلن به میزان 235 هزار تن در سال از مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا تامین می گردد.
ب-اسید استیک به میزان 21 هزار تن در سال از مجتمع پتروشیمی فناوران و واردات تامین می گردد.
ج- مواد شیمیایی و کاتالیستهای مورد نیاز که از خارج تامین می شود


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ پنجشنبه 17 اسفند 1396 ] [ 0:38 ] [ بابک ]
[ ]

گزارش کارآموزی آشنایی با سخت افزار کامپیوتر و عیب یابی آن در شرکت پتروشیمی شهید تندگویان

گزارش کارآموزی آشنایی با سخت افزار کامپیوتر و عیب یابی آن در شرکت پتروشیمی شهید تندگویان

گزارش کارآموزی آشنایی با سخت افزار کامپیوتر و عیب یابی آن در شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در 74 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات74
حجم16 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیمهندسی کامپبوتر و فناوری اطلاعات

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی آشنایی با سخت افزار کامپیوتر و عیب یابی آن در شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در 74 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 

مقدمه:


رشد و توسعه شبكه های كامپیوتری بر كسی پوشیده نیست. مدتهاست كه جمع آوری و پردازش اطلاعات توسط كامپیوتر انجام می شود. علاوه بر این، كامپیوتر در توزیع اطلاعات و برقراری ارتباط از طریق شبكه های كامپیوتری نقش مهمی را بازی می كند. امروزه نه تنها تمام كامپیوترهای موجود در یك سازمان، مؤسسه، شركت و اداره با هم وصل می شوند تا شبكه های كامپیوتری را بوجود آورند، بلکه شبكه های مختلف دنیا به هم وصل شده اند تا اینترنت را بوجود آورند، اینترنت یكی از پدیده های شبكه های كامپیوتری است كه به كمك ارتباطات و انتقال اطلاعات آمده است.

تشکر و قدردانی :


از ریاست محترم شرکت پتروشیمی تندگویان واحد انفورماتیک  و کلیه پرسنل این شرکت و استاد محترم دکتر فطانت که در طول دوره کار آموزی من را رهنمایی نمودند، کمال تشکر و قدردانی را دارم و همچنین از مهندس شیروانی که در طول دوره کار آموزی من را همراهی کردند و بخشی از دانسته های خود را در اختیار من قرار دادند سپاسگزارم و در آخر از خداوند متعال برای تمامی این عزیزان آرزوی سربلندی و موفقیت روزافزون را دارم.

فهرست مطالـب


مقدمه
تشکر و قدردانی
فصل اول: آشنایی کلی با مکان کارآموزی
1-1. تاریخچه سازمان   
1-2. دستاوردها و ویژگی های مهم  سازمان
.3 -1محصولات شرکت
.4-1نمودار سازمانی شرکت
فصل دوم: ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته  فناوری اطلاعات
2-1. جایگاه فناوری اطلاعات و شرح وظایف در شرکت پتروشیمی تند گویان
2-1-1. بخش شبكه
2-1-2. بخش سخت افزار
2-1-3. بخش نرم افزار


2-2. امور جاری در دست اقدام
2-2-1. شبکه بندی
2-2-2. مدل های شبکه
2-2-3. اجزا شبکه
2-2-4. توپولوژیهای مورد استفاده
2-2-5. ابزار های اتصال دهنده
2-2-6. ارسال سیگنال و پهنای باند
2-2-7. عملکرد شبکه
2-2-8. کابل شبکه
2-3. برنامه های آینده
فصل سوم: آزمون آموختهها، نتایج و پیشنهادات
3-1. آموزش تصویری بستن شبکه در محل کار
3-1-1. تجهیزات مورد نیاز
3-1-2.  نرم افزارهای مورد نیاز
.2-3 فعالیت های انجام شده و نحوه انجام فعالیت


نتیجه گیری
پیوست ها
پیوست 1
پیوست 2


 

فصل اول
آشنایی کلی با مکان کارآموزی
 
تاریخچه سازمان
شرکت پتروشیمی تندگویان با تصویب هیِت مدیره محترم شرکت ملی صنایع پتروشیمی جهت احداث طرح های تولید اسید ترفتالیک خالص (PTA) و پلی اتیلن ترفتالات (PET) در تاریخ 6/2/  1377  تاسیس گردید . شرکت ملی صنایع پتروشیمی با توجه به مصرف محصولات این طرح در بازارهای داخلی و خارجی جهت انجام بخشی از تعهدات خود در برنامه پنج ساله دوم دولت جمهوری اسلامی ایران اقدام به اجرای این طرح با اهداف ذیل نموده است :
حرکت در جهت خوداتکایی و قطع وابستگی در زمینه های مهندسی ، تجهیزات ساخت داخل ،ساختمان و نصب و صنایع پایین دستی
افزایش صادرات محصولات پتروشیمی
انتقال فن آوری و تربیت نیروی انسانی
        طرح های PTA و PET فاز اول و دوم در ضلع شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان ودر       منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در بندر ماهشهر ودر زمینی به وسعت 34هکتار احداث گردیده است .اسید ترفتالیک خالص PTA  یکی از مهمترین مواد اولیه برای تولید زرین های پلی اتیلن ترفتالات است که روند رشد تولید و مصرف آن در جهان بسیار چشمگیر میباشد.
پلی اتیلن ترفتالات PET نیز یکی از مهمترین مواد اولیه پلی استرهای قابل استفاده در تولید الیاف و پنبه مصنوعی برای صنایع نساجی ،صنایع تولیدفیلم های پلاستیکی تولید انواع بطری های نوشابه ،قوطی و ظروف مورد استفاده در بسته بندی موادغذایی ، دارویی و بهداشتی می باشد که از روند رشد تولید و مصرف فزاینده ای برخوردار است.
این طرح با فن آوری تولید و مهندسی پایه شرکت میتسوبیشی ژاپن با ظرفیت تولید 350هزار تن اسید ترفتالیک خالص (PTA) در سال طراحی شده است.ودر یکم فروردین سال 1384راه اندازی شده است مواد اولیه و خوراک اصلی این واحد عبارتند از :
پارازایلین به میزان 235هزار تن در سال که از مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا تأمین می گردد.
اسید استیک به میزان 211هزار تن در سال که از مجتمع پتروشیمی فن آوران و واردات تأمین میگردد.
کاتالیست ها و مواد شیمیایی مورده استفاده که از خارج تأمین میشود.
دستاوردها و ویژگی های مهم سازمان :
  گواهینامه های اخذ شده شرکت پتروشیمی تندگویان:

1-     تمدید گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه (Ims) به مدت 3 سال از شرکت TUV NORD ایران و آلمان در سال 88

2-    تمدید گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت 2008:  ISO9001 به مدت 3 سال از شرکت TUV NORD ایران و آلمان در سال 88


3-    تمدید کواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی 2004 : ISO 14001 به مدت 3 سال از شرکت TUV NORD ایران و آلمان در سال 88

4-    تمدید گواهینامه سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای 2007 : OHSAS18001 به مدت 3سال از شرکت TUV NORD ایران و آلمان در سال 88.

 
تقدیرهای دریافت شده:
 

1-    گواهی یکصد شرکت برتر در سال 88 با توجه به اسناد مالی سال 87 با رتبه 76
2-    گواهینامه تعهد سبز سطح 2 در سال 87
3-    گواهینامه سازمان یادگیرنده سطح2در سال 87
4-    گواهینامه تعهد به تعالی سازمانی در سال 871-1    محصولات شرکت :


محصولات این شرکت عبارتند از :
1.    اسید ترفتالیک خالص
2.    پلی اتیلین ترفتالات گربد بطری
3.    پلی اتیلین ترفتالات گربد الیاف
4.    پلی اتیلین ترفتالات گربد فیلم
5.    پلی اتیلین ترفتالات گربد آمورف


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ پنجشنبه 17 اسفند 1396 ] [ 0:37 ] [ بابک ]
[ ]

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی تولید آب های صنعتی در پتروشیمی رازی

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی تولید آب های صنعتی در پتروشیمی رازی

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی تولید آب های صنعتی در پتروشیمی رازی در 31 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات31
حجم0 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیمهندسی شیمی

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی تولید آب های صنعتی در پتروشیمی رازی در 31 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 

تشکر و قدردانی

با تشكر فراوان از شركت  پتروشیمی رازی و بخش آموزش و واحد تصفیه آب صنعتی و تمام مسئولینی كه مرا در این راه همیاری و راهنمایی كردند ، و همچنین از مسئول محترم آموزش آقای مهندس كربلایی و رئیس ناحیه (4) آقای مهندس ضرقام  افشار و آقای مهندس حسن پورمدیر محترم بهربرداری و  مسئول گرامی واحد تصفیه خانه آب صنعتی آقای مهندس عبدالرضا بنی سعید و تمام همكاران گرامیشان در این واحد .

مقدمه


كلیه فعالیت های انسان مستلزم مصرف آب است ،آب نه تنها مایه حیات موجودات زنده است بلكه از اساسی ترین و ابتدایی ترین نیازهای هر صنعت مخصوصا صنایع فرایندی به شمار می رودكه بسته به نوع فعالیت ، نیازمند آب با كیفیت شیمیایی خاص می باشد . صنعت بدلیل گستردگی و استفاده  از انواع مختلف دستگاه های متحرك نیاز به انواع مختلف انرژی دارد بگونه ای كه بتواند دستگاه ها و ماشین های مختلف را به حركت در آورد بطور مثال نیازمندی داشتن برق برای چرخاندن موتورهای الكتریكی ،سوخت های فسیلی برای چرخاندن موتورهای درون سوز و بخار برای به حركت در آوردن توربین های غول پیكر می باشد.لذا لازم است كه بگونه ای این انرژی ها تامین و به محل مصرف ارسال گردد.
در صنایع بزرگ نفت ، گاز و پتروشیمی از بخار آب جهت تولید جریان برق و به حركت در آوردن انواع پمپ های و كمپرسورها و همچنین جهت عملیات گرمایش و جداسازی استفاده فراوان می شود.
هدف از تصفیه آب در كارخانجاتی كه به آب صنعتی احتیاج دارند حذف ناخالصی ها و املاحی است كه موجب خوردگی و یا ایجاد رسوب های مختلفی در مسیر های تماس آب مانند : مسیرهای آب خنك كننده ،مسیر آب یا بخار در مبدل های حرارتی ،بویلر ها می شود.
با توجه به گستردگیی صنایع و محدوده وسیع تكنولوژی بكار رفته در آنها لازم است هر صنعت بگونه ای مخصوص به خود ، آب را مورد تصفیه قرار دهد كه این امر نیز بنابر اساس نیاز دستگاه های استفاده كننده از آب مشخص می گردد.


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ پنجشنبه 17 اسفند 1396 ] [ 0:37 ] [ بابک ]
[ ]

گزارش کارآموزی فرایند تولید نئوپان ، رشته ساخت و تولید

گزارش کارآموزی فرایند تولید نئوپان ، رشته ساخت و تولید

گزارش کارآموزی فرایند تولید نئوپان ، رشته ساخت و تولید در 43 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات43
حجم11 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیمهندسی صنایع

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی فرایند تولید نئوپان ، رشته ساخت و تولید در 43 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 
شرایط اصلی برای تولید نئوپان
1- مواد اولیه:
الف- مواد چوبی خام مناسب برای تولید نئوپان به قرار زیر می باشند:
-    چوبهای گرد
-    گیاهان دارای بافت های چوبی
-    باقیمانده های صنایع چوبی از قبیل ضایعات کارخانه چوب بری، ضایعات کارخانه تخته چند لا
-    باقیمانده های جنگلی از قبیل سر شاخه ها ، کنده درخت ، ضایعات برشی در جنگل. صنعت نئوپان می تواند باقیمانده های دیگر صنایع را نیز مصرف نماید و بدین ترتیب در برش کلی جنگل تأثیر ندارد.
-    با گاس (تفال نیشکر) نکاتی که در انتخاب مواد خام چوبی تأثیر دارد عبارتند از : فراهم بودن - قیمت تمام شده در کارخانه- وزن مخصوص چوب – قابلیت مصرف – موارد استفاده نئوپان تولید شده – خواص مورد نظر نئوپان تولید شده.
 ب- چسب و مواد دیگر افزودنی :
فقط رزین های سنتز (مصنوعی) در تولید نئوپان بکار برده می شوند معمولاً مقداری مواد سخت کننده به چسب اضافه شده و نهایتاً حرارت پرس چسب را بطور دایم سخت می کند.
معمولاً رزین به صورت مایع یا پودر فروخته می شود. گر چه ماده سخت کننده در آخرین لحظات آغشته کردن خرده های چوب به آن اضافه می شود ، ولی مدت زمان برای انبار نمودن چسب محدود می باشد و برای –چسب محلول در شرایط مساعد بین2 تا 4 ماه و برای چسب پودر تقریباً یکسال می باشد.
معمول ترین چسب برای نئوپان رزین اوره (Urea Resin) می باشد که ازکندانسیون اوره و فرم الدهاید ساخته می شود.عیب عمده این رزین مقاومت ضعیف آن در مقابل رطوبت است . گر چه همیشه مقداری پارافین جهت کاهش دادن این عیب به چسب اضافه می گردد ولی نئوپان تولید شد با بکار بردن این نوع چسب جهت مصارف خارج از ساختمان مناسب نمی باشد. معمول ترین ماده سخت کننده کلرور آمونیاک می باشد . مواد افزودنی دیگر از قبیل اوره خالص و آمونیاک جهت مسدود نمودن فرم الد هاید آزاد در نئوپان تولید شده به چسب اضافه می گردند.
فواید عمده رزین اوره در مقایسه با رزین های فینو لیک و اوره – ملامین عبارتند از:
-    قیمت ارزان
-    زمان کوتاه برای سخت شدن
-    بی رنگ بودن
جهت تولید نئوپان برای مصارف خارجی می توان از چسب های فینو لیک یا اوره –ملامین استفاده نمود ولی قیمت های این چسب ها نسبت به رزین اوره بالا می باشند .
2- نیروی انسانی و ماشین آلات:
صنعت نئوپان از نظر ماشین آلات که بطور اتوماتیک کار نمایند در سطح بالایی قرار داشته و به نیروی انسانی کمی احتیاج دارد. به همین دلیل نیروی انسانی شاغل در این صنعت باید دارای بیشترین کارایی باشند.
اگر چه از نظر سرمایه گذاری در مقایسه با کارخانه کاغذ ، کارخانه نئوپان ارزانتر تمام می شود ولی هنوز به عنوان یک صنعت سرمایه بر به حساب می آید. پس از نظر اقتصادی خیلی بصرفه می باشد که کارخانه در سه شیفت متوالی بکار ادامه دهد و این خود موجب تأکید در کارایی کارکنان می باشد .
3- بازار تولید و مصرف:
مصرف نئوپان همگام با بالا رفتن سطح زندگی افزایش می یابد. در سال 1976 کل مصرف نئوپان در دنیا در حدود سی میلیون متر مکعب بوده که تقریباً هشت متر مکعب برای هر هزار نفر در سال بوده است. در اروپای غربی این رقم در حدود پنجاه متر مکعب برای هر هزار نفر در سال بوده است . در حقیقت در حال حاضر در زمینه نئوپان اضافه تولید وجود دارد. هم اکنون در حدود هشتصد کارخانه تولید نئوپان در دنیا وجود دارد کل ظرفیت تولید آنها در حدود پنجاه میلیون متر مکعب در سال می باشد.
تجارت جهانی نئوپان شامل 15% کل تولید آن می باشد بخشی از این حقیقت بخاطر پائین بودن قیمت نئوپان نسبت به قیمت حمل بوده و حقیقت دیگر اینکه در هر جا که این محصول مورد احتیاج می باشد ماده خام مناسب برای تولید آن فراهم می باشد. این حقایق کشورهای در حال توسعه را تشویق می نماید تا استعداد شان را در تولید نئوپان افزایش داده تا احتیاجات بازار داخلی را بر آورده نماید.
روش های تولید
نئوپان چیست؟
نئوپان محصولی است به شکل پانل (صفحه مربع یا مستطیل) که از ذرات چوب یا از ذرات گیاهان دارای بافت چوبی و به کمک رزین آلی ، فشار و حرارت ساخته می شود به طور کلی تولید نئوپان از مراحل ذیل تشکیل گردیده است:
1.    تولید ذرات چوب
2.    خشک کردن
3.    الک کردن


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ پنجشنبه 17 اسفند 1396 ] [ 0:37 ] [ بابک ]
[ ]
صفحه قبل 1 ... 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 صفحه بعد